Przypomnij hasło | Rejestracja

Forum Savoir-vivre w kontakcie z osobą niepełnosprawną

Savoir-vivre w kontakcie z osobą niepełnosprawną

• Autor
    Wpisy
    maria_n
    maria_n
    Participant

Witam,

można powiedzieć, że jestem osobą z „poza środowiska”. W pracy nie zajmuję się pedagogiką osób niepełnosprawnych, ale jako pielęgniarka spotykam pacjentów z różnego rodzaju niepełnosprawnością zarówno fizyczną jak i psychiczną.

Niedawno trafiłam na taki materiał na facebooku wydaje się on bardzo przydany. Kierowany do osób młodych. Część społeczeństwa ma duży problem z zachowaniem w sytuacji kontaktu z niepełnosprawnością.

Moje pytanie brzmi czy mają Państwo swoje uniwersalne zasady, które warto by przekazywać społeczeństwu by lepiej rozumiało osoby niepełnosprawne umysłowo, nie uciekały od problemu, nie bały się. Może warto pomyśleć o podobnej grafice kierowanej zwłaszcza do młodszego pokolenia?

jacol
    jacol
    Participant

To bardzo ciekawy pomysł. Moim zdaniem, będą to zasady przeciw wykluczaniu dziwnie się zachowujących. 🙂
    Nie mam precyzyjnego pomysłu jak taki savoir-vivre powinien wyglądać.
    Pierwsze co mi przychodzi do głowy – nie traktuj osób z niepełnosprawnością intelektualną z góry, pomóż jeśli widzisz, że nie dają sobie rady. Będę myślał. Może inni mają jakieś pomysły? To ważny temat, bo moim zdaniem na sytuację osób z niepełnosprawnością najbardziej wpływa kultura w jakiej funkcjonują. Ona jest ich białą laską, ona jest ich wózkiem, jest ich aparatem słuchowym. Pomysł na opracowanie savoir-vivre’u jest bardzo ciekawy. Jak coś wymyślę to dopiszę.

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 2 lata, 4 miesiące temu przez jacol jacol.
    jacol
    jacol
    Participant
    jacol
    jacol
    Participant

Jak się zachować gdy osoba z upośledzeniem umysłowym zaczepia Cię na ulicy, chcąc pogadać?
    Co zrobić gdy osoba z upośledzeniem umysłowym w zimie w autobusie „rozbiera się do rosołu” (do podkoszulka)?

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.